Ако бях германец днес

Ако бях германец, но под германец разбирам някой много много голям германец в власт и ангелско име:), как бих отиграл кризата в гърция? Хм, нека да се замисля:- бих търсил начин да стимулирам износа на Германия, тъй като това би помогнало много в условията на криза. Но как да го стимулирам, май най-добре е ако еврото падне спрямо долара, тъй като от високо евро страдам. Най-добре е да почна да говоря, че няма да помагам на Гърция, Португали и Испания и това ще всее паника спрямо еврото, ще започнат да говорят, че евро зоната ще пострада и въобще еврото ще започне да пада;- еми щом еврото ще пада, я най-добре да започна да продавам евра като луд и да купувам долари, защото ако еврото не започне да пада автоматично, поне да го засиля. После преди да реше, че ще помогна на гърция, ще затворя дългите долари и ще мина на дълги евра.- ще взема да накарам Гърция да емитира дълг, но ще ги натисна за по-тежки условия. Мисля, че доходност от около 6,5% ще е супер.- тези облигации ще взема да ги репвам в ЕЦБ и с парите пак ще си купувам немски облигации.- ще говоря с гърците като част от програмата им за развитие да си оправят пътищата, като ще пратя няколко немски фирми да свършат работата.

ами това е засега..

п.с. да не забравя да изпратя поздравително картичка на трише

Ангела М.

Гърция - да напусне еврозоната!

До скоро влизането в еврозоната за България се приемаше като основен приоритет. Изкуствено се създаваше усещането, че влезем ли веднъж и край, вече няма какво да я мислим, няма да има валутни кризи, въобще няма от какво да се притесняваме. Изведнъж обаче лъснаха проблемите на някои държави и най-вече на Гърция.
Оказа се, че системно Гърция не е спазвала пакта за стабилност и е нарушавала умишлено условията за членство в еврозоната. Очевидно и Гърция се е мислела, че в най-лошия сценарий другите ще я порицаят и ще й платят сметката. Проблемите обаче вместо да се стопират и да се отстраняват, като че ли се задълбочават.
Гърция повиши данъците и това като че ли бе пореден пирон в ковчега на икономиката. Еврото започна да се срива, къде спекулативно, къде фундаментално. Няма да крия, че в тези условия ниското евро е благоприятно за европейската икономика и немците макар и да се правят на ядосяни и неподкрепящи помощите за Гърция, те най-много ще спечелят от ниското евро.
До тук добре, но въпросът е какво все пак ще стане с Гърция, защото там проблемите са толкова тежки, че помощите само ще отложат нещата за година, като се облекчат плащанията по краткосрочните задължения.
За мен вариантът е само един - изваждане на Гърция от еврозоната и възстановяване на драхмата и вече да си се оправят по класически път - инфлация, печатене на драхми, девалвация. От това ще спечели еврозоната в дългосрочен план, а ще укроти и всички политици, които си мислят, че с влизането в еврозоната нещата ще се оправят от само себе си.
Неприятното за нас, борсовите спекуланти, е че проблемите в Гърция и конкретно намаляването на кредитния рейтинг, ще възпре глобалните инвеститори да увеличават експозициите си в еврови активи, докато не се изясни ситуацията, затова най-добре Гърция да бъде извадена. Сори комши

Оргахим - една неприятна история

За пръв път от много години видяхме интервю с представител на румънските собственици на Оргахим. До този момент обикновено се изказваше някой български директор, който малко след това традиционно беше сменян без да се дават много много обяснения. Изнедадващо, че инвеститорите това много не ги впечатляваше, а би трябвало.
Ето няколко коментара от последното интервю на г-н Йон Флореску, председател на НС на Оргаим (изт. Profit.bg) - грешката в изписване на името на компанията не е на автора на блога, а е заимствана от цитирания сайт. Не коментирам дали е нарочна или е поставена с цел:)
Та както и да е. Малко предистория, собствениците на Оргахим отправиха търгово на 85 лв. на акция, служител на дружеството забравил на пусне уведомление до борсата, в песледствие КФН забрани търговото и нещата се успокоиха.
Ето какво казва господина:"Не смятаме, че листването на Оргахим носи прекалено много ползи на акционерите, тъй като акциите на компанията са силно неликвидни, дори за стандартите на българската фондова борса."
Господине, Оргахим да не би да се търгува една от две, три години. Къде бяхте преди повече от пет години. Бъдете откровен и си кажете истината, че ако може да купите на ниска цена, непременно ще го направите и ще отпишете компанията, така както направихте и в Румъния с Поликолор.

Увеличение на капитала? Не, благодаря Индустриален холдинг България

Отдавна мина времето, когато дружествата се надпреварваха да си увеличават капитала и инвеститорите на борсата възприемаха подобна идея силно положително. Днес, в условията на криза, инвестиционните проекти са сведени до минимум. Това не означава, че липсват възможности, напротив, инвестирането днес може да се окаже много печелившо след кризата, но дали е така при увеличението на Индустриален холдинг България?

На първо място инвеститорите бяха попарени, като чуха новината за увеличение, тъй като емисионната цена на новите акции е 1,40 лв. или близо 20% под пазарната цена по времето, когато увеличението бе обявено. Случи се най-нормалното нещо - пазарната цена се срива почти веднага до новата емисионна цена и това е съвсем нормално, защото ставаме свидетели на класическо размиване на капитала. Нужно е да се спомене, че балансовата стойност на една акция по неконсолидирания отчет е по-висока и достига близо 2,20 лв. Така че ударът е двоен - емисионната цена е не само по-ниска от пазарната, но е по-ниска и от балансовата. засегнати са всички дребни акционери, които не само че пертърпяха спад от началото на кризата, но последния пирон бе забит от мажоритарния собственик.

До тук нещата биха могли да се преглътнат, защото понякога в името на общото благо се изискват дребни жертви, но ако погледнем къде ще бъдат изразходвани тези средства, то ситуацията започва да намирисва. Парите ще бъдат използвани за закупуване на кораби от дъщерното дружество. И непросветените знаят, че в корабния бизнес корабите се продават основно на базата на лизингово финансиране, така че въпросът тук остава - защо не е потърсен такъв вариант, а ако вече е потърсен, очевидно условията не са били добри, но за кого.

Случаят с Индустриален холдинг българия е показателен, защото това ще се случва на всяка компания, която обяви намерения да си увеличава капитала. Инвеститорите ще настръхват от опасения за разводняване. От тук нататък инвестиционният фокус се променя - инвестира се не само в добри дружество, но в такива, за които не се очаква увеличение на капитала.

Цветан Лъжански стана бизнес личност на годината. Грешката е вярна.

В условията на криза за пръв път в България бе стартиран интересен конкурс - бизнес личност на годината! Интересно какви трябва да са качествата, за да бъде номинирана определена личност и съответно кое е определящото за победителя!

Нормално е да се очаква, че критериите за победителите би трябвало да са комплексни, като включват финансови показатели на управляваното дружество - било ли е стабилно в условията на криза, какви решения е взел мениджъра, ако дружеството е публично - каква е оценката на акционерите, какви са страничните дейности на мениджъра и дали всичките му занятия са успешни и още много и много. Поне така мисля аз - дребния инвеститор на капиталовите пазари.

Много е важно и кое е журите, определящо победителите. Справката показва, че това са един тенесист, двама журналисти, един одитор, един банкер (за банкерите критериите са ясни - връщате ли си кредита навреме), един държавен служител и един човек от бизнеса, хм интересно. Няма смисъл да се коментира представителността на едно такова жури.

Голямата награда спечели мениджърът на публичното към момента дружество Девин АД Цветан Лъжански, който е свързват и с други бизнеси. Ако се разровим малко в това какво е направил господина през последните години, то от чисто меркантилна гледна точка наградата изглежда напълно заслужена. Тук ще изброя основните му подвизи и качества:

1. Господинът оцеля при три смени в собствеността на Девин АД, като бе оценен високо и от трите различни ръководства. Това означава, че Лъжански е голям експерт в тази длъжност и разбира добре бизнеса с води и напитки. Тук трудно могат да се посочат други лица, оцелели при три различни собственика.
2. Лъжански е свързван с производителя на бланширани картофи Роял Потейтос. Дружеството емитира необезпечена облигация през 2006 г. за три милиона евра. Доброто бизнес решение, което направи Лъжански е да продаде притежаваните от него облигации преди да стане ясно, че дружеството не може да плати. Интересно дали е притежаваъл вътрешна информация:). От мениджърска гледна точка обаче решението да продаде изглежда блестящо. В случая загубиха всички облигационери, които трябваше да преглътнат загуби от три милиона евра. Лъжански успя на време на излезе като физическо лице от борда на директорите преди да са заведени искове за несъстоятелност. С тези си действия и с участието в източването на Роял Потейтос лицето Лъжански бе заклеймено от българския капиталов пазар. Очевидно подобна присъде е оценена положително от представителното жури.
3. Лъжански бе инициатор и са осъществяване на първично публично предлагане на акции на Девин АД през 2007 г. на цена от около 6,50 лева за акция (вече и аз не си спомням точната сума). Бизнес личността на годината също закупи акции като мениджър в дружеството. основни акционери станаха български пенсионни фондове, които управляват пари на осигурени лица. Без да даваме оценка на управлението на Девин АД през следващите години, през 2009 то бе обявено за продан на пожар и бе придобито от нови чуждестранни собственици - Адвент. новият собственик отправи търгово предложение с намерението да отпише дружеството от публичния статут само три години след дебюта му на цена от 3,50 лева за акция. Тук определено всеки би си казал, че големите губещи са осигурените лица и Лъжански, които ще трябва да продадат на ниска цена и да реализират загуба. Но това не е така, бизнес личността се оказа от страната на тези, които купуват, макар и да не е ясно дали той лично ще трябва да извади пари за нови акции. По-скоро той се спаси от това да продаде на сила, а загубиха множество инвеститори и разбира се осигурените лица.
Ето за това си заслужава и наградата. А че е капацитет и добър бизнесмен, спор няма, но това достатъчно ли е?