До скоро влизането в еврозоната за България се приемаше като основен приоритет. Изкуствено се създаваше усещането, че влезем ли веднъж и край, вече няма какво да я мислим, няма да има валутни кризи, въобще няма от какво да се притесняваме. Изведнъж обаче лъснаха проблемите на някои държави и най-вече на Гърция.
Оказа се, че системно Гърция не е спазвала пакта за стабилност и е нарушавала умишлено условията за членство в еврозоната. Очевидно и Гърция се е мислела, че в най-лошия сценарий другите ще я порицаят и ще й платят сметката. Проблемите обаче вместо да се стопират и да се отстраняват, като че ли се задълбочават.
Гърция повиши данъците и това като че ли бе пореден пирон в ковчега на икономиката. Еврото започна да се срива, къде спекулативно, къде фундаментално. Няма да крия, че в тези условия ниското евро е благоприятно за европейската икономика и немците макар и да се правят на ядосяни и неподкрепящи помощите за Гърция, те най-много ще спечелят от ниското евро.
До тук добре, но въпросът е какво все пак ще стане с Гърция, защото там проблемите са толкова тежки, че помощите само ще отложат нещата за година, като се облекчат плащанията по краткосрочните задължения.
За мен вариантът е само един - изваждане на Гърция от еврозоната и възстановяване на драхмата и вече да си се оправят по класически път - инфлация, печатене на драхми, девалвация. От това ще спечели еврозоната в дългосрочен план, а ще укроти и всички политици, които си мислят, че с влизането в еврозоната нещата ще се оправят от само себе си.
Неприятното за нас, борсовите спекуланти, е че проблемите в Гърция и конкретно намаляването на кредитния рейтинг, ще възпре глобалните инвеститори да увеличават експозициите си в еврови активи, докато не се изясни ситуацията, затова най-добре Гърция да бъде извадена. Сори комши
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
мама им гръцка. на всичкото отгоре ни блокираха и границита зимаска. Определение "грък" - това е турчин, който се мисли за италианец.
ОтговорИзтриване