Отдавна мина времето, когато дружествата се надпреварваха да си увеличават капитала и инвеститорите на борсата възприемаха подобна идея силно положително. Днес, в условията на криза, инвестиционните проекти са сведени до минимум. Това не означава, че липсват възможности, напротив, инвестирането днес може да се окаже много печелившо след кризата, но дали е така при увеличението на Индустриален холдинг България?
На първо място инвеститорите бяха попарени, като чуха новината за увеличение, тъй като емисионната цена на новите акции е 1,40 лв. или близо 20% под пазарната цена по времето, когато увеличението бе обявено. Случи се най-нормалното нещо - пазарната цена се срива почти веднага до новата емисионна цена и това е съвсем нормално, защото ставаме свидетели на класическо размиване на капитала. Нужно е да се спомене, че балансовата стойност на една акция по неконсолидирания отчет е по-висока и достига близо 2,20 лв. Така че ударът е двоен - емисионната цена е не само по-ниска от пазарната, но е по-ниска и от балансовата. засегнати са всички дребни акционери, които не само че пертърпяха спад от началото на кризата, но последния пирон бе забит от мажоритарния собственик.
До тук нещата биха могли да се преглътнат, защото понякога в името на общото благо се изискват дребни жертви, но ако погледнем къде ще бъдат изразходвани тези средства, то ситуацията започва да намирисва. Парите ще бъдат използвани за закупуване на кораби от дъщерното дружество. И непросветените знаят, че в корабния бизнес корабите се продават основно на базата на лизингово финансиране, така че въпросът тук остава - защо не е потърсен такъв вариант, а ако вече е потърсен, очевидно условията не са били добри, но за кого.
Случаят с Индустриален холдинг българия е показателен, защото това ще се случва на всяка компания, която обяви намерения да си увеличава капитала. Инвеститорите ще настръхват от опасения за разводняване. От тук нататък инвестиционният фокус се променя - инвестира се не само в добри дружество, но в такива, за които не се очаква увеличение на капитала.
хаха, малко си преувеличил
ОтговорИзтриваненямаше ли забрана за емитиране на нови акции под балансовата стойност?
ОтговорИзтриване