Резултати от инвестиционните възможности

След като по-рано през месеца повдигнах въпроса за появилите се инвестиционни възможности в резултат на масовата разпродажба на една исландска банка, време е днес да направим рекапитулация от случилото се:

1. Еврохолд - дъно 0,62, днес 0,82 лв. Ръст: 32%

2. БенчМарк Фонд имоти: дъно 0,14 лв. Днес 0,185 лв. Ръст: 32%

3. Интеркапитал пропърти: дъно 1,35 лв. Днес 1,90 лв. Ръст 40%.

4. Феър плей: дъно 0,26. Днес 0,30 лв. Ръст: 15%.

Честито на печелившите!

18 ноември - КФН установи, че Холдинг пътища АД е нарушил закона

Както са казали хората - по-добре късно, отколкото никога. Но пък в нашия случай с пълно прави може да важи и обратния случай - по-добре никога, отколкото късно! Защото какъв е смисълът от това да глоби Орлин Хаджиянков между 200 и 1000 лв. затова, че човекът не е уведомил на време акционерите. Под акционери да се разбира "дребни акционери". Зад тези 1000 лв. глоба стои спад на пазарната капитализация на дружеството от около 45 млн. лв. преди излизане на съобщението до около 15 млн. лв. днес, т.е. изтрити са едни 30 млн. лв. В интерес на истината, загубите на дребните акционери са по-малко от цитираните цифри, но и принципът все пак е важен. Дребен, но важен детайл е, че дружеството е приело да спазва кодекса за добро корпоративно управление. Очевидно обаче този кодекс няма никакво значение и не предвижда санкции за тези, които го нарушат.

Но да се върнем отново на комисията. Трябваха й близо два месеца време, за да установи глоба от 200 лв. Ето това е ефективност, ето това е надзор.

КФН разследва Холдинг пътища АД

Това всъщност е новина от 23 септември 2010 година. Близо месец и половина по-късно все още няма публикувани резултати от разследването.. А казусът е в общи линии ясен - холдингът хитро извади най-добрите си дружества, като доброволно се отказа от участие в увеличението на капиталите им и така загуби контрол върху тях. Акциите му се сринаха мигновено от около 1,50 лв. за брой до 0,50 лв. за брой. За инвеститорите очевидно всичко е ясно, на КФН обаче й трябва много повече време да осъзнае какво се случва. Това всъщност не е изненадващо - на калпав пазар - калпав надзор се пада. Инвеститорите по-скоро таяха надежда, че комисията ще вземе инициативата и ще пресече по някакъв начин опитите в бъдеще за други подобни източвания на дружества, които към момента изглеждат напълно легални.

КФН все пак предлага решение на своите проблеми при функциониране - вдигаме таксите, защото ако нищо не плащат поднадзорните лица - какъв надзор искат всъщност?

КФН вдига таксите десетократно!

КФН беше обещала да съдейства за развитието на капиталовия пазар. С последните си действия, обаче, КФН подронва основите. Комисията планира безпрецедентнто вдигане на таксите си и то колкото е примерно нормата на инфлация за последната година, а в пъти. Няма спорове, че за доброто на един пазар, е хубаво да има стабилна и здрава комисия. Истината обаче като че ли е някъде във взаимния компромис. Какво би се случило от вдигането на таксите?

Най-незабавния ефект е масово закриване на фондове в началото на следващата година и следователно нови разпродажби на сила. Положението на посредниците определено няма да се подобри и след година - две вече няма да остане кой да плаща подобни такси, а и няма да има нужда от подобна комисия.

Инвестиционни възможности

В началото на ноември месец 2010 година борсата в София стана свидетел на интензивно затваряне на портфейл на очевидно голям инвеститор по ограничен брой позиции. Под натиск бяха подложени книжата на Еврохолд, Интеркапитал пропърти, Бенчмарк фонд имоти, Адванс терафонд, Феър плей. Очевидно портфейлът е достатъчно голям, тъй като индексът на дружествата със специална инвестиционна цел за два дни падна с близо 10%, а спадът по посочените позиции беше дори по-голям. Очевидно става въпрос за продажби на сила (fire sell), при които продавачът не се интересува толкова от цената на продажби, колкото от това да се ликвидират позиции. Това създава добри възможности за покупка на посочените позиции и това подтиква спекулантите да продадат част от притежавани ликвидни позиции и да влезнат в промоцията. Сметката, разбира се, не е толкова проста и в крайна сметка промоцията може и да не се окаже такава, тъй като тези разпродажби могат да активират редица маржин колове и така да се самоинициират нови разпродажби.

Развръзката предстои.

Няколко мита за пенсионната система

Реформите в пенсионната система за повече от наложителни. С темповете, с които застарява населението на България следващото поколение трябва сериозно да се притеснява. Системата в момента проповядва работещите един млн. души да изхранват 2,5 млн. пенсионери. Вероятно след 30 години ситуацията ще е 0,5 млн. работещи да изранват 3,5 млн. пенсионери и как ще стане това? Кой ще изгранва нас като се пенсионираме? Нима държавата може добре да управлява тези средства - определено не. Да не говорим за здравеопазването, където ситуацията е още по-лоша - здравите и работещи хора осигуряват малцинствата, които не работят. Това е истинска солидарност. Вероятно системата трябва да се промени, като се започне от съотношението на вноските към солидарната система и личната сметка - нека по-голямата част от вноските бъдат по личните сметки! Нека аз сам се осигуря за моята пенсия, не искам да оставям държавата да го прави след години, когато вземащите решения ще са други незнайни хора.

Нека се премахне ранната пенсия!

Нека държавните служители да започнат да си внясат сами осигуровките!

Нека малцинствата поемат отговорност за себе си!